District 9
Posted: 2009. augusztus 29., szombat by damoqles in Címkék: 5/5, dráma, mozi, sci-fi, véleményMorrison, Quitely & Van Sciver: Új X-Men: E, mint eltörölni
Posted: by damoqles in Címkék: 3/5, akció, képregény, sci-fi, véleményIsmét csak lehangolásra fel.
>Ajándék e korai órában
BioShock
Posted: 2009. augusztus 24., hétfő by damoqles in Címkék: 4/5, akció, horror, vélemény, videojáték
A System Shock, System Shock 2 és a szintén ezek koncepciójából született Deus Ex játékok a legékesebb bizonyítékai annak, hogy lehetséges intelligens játékmenetű, összetett és történetvezérelte szerepjátékot alkotni first person shooter köntösben is. Sőt, az előbbi kettő azóta is az űrhorrorok, utóbbi pedig a cyberpunk koronázott királya számítógépen, egészen pontosan zéró komolyabb konkurenciával megjelenésük óta. A rajongók évek óta rágták Ken Levine, a SS2 és a DE atyjának fülét folytatásokat követelve, ami a BioShock bejelentését követően szépen át is ment szabályos tysoni cimpamarcangolásba, és a jó Levine kénytelen volt minőségi (még ha az alapokhoz nem is teljesen hű) programot kreálni, ha nem akart véres csimbókokká őrlődni a dühös fanok suhogó egerei alatt.
A pályákon eldugott hangszalagokon, ellenségek és segítők hangszórókon érkező kommentárjain, visszaemlékezéseken keresztül elmesélt történet eléggé kiszámítható, ráadásul szinte kiköpött és hidegháborús érára szabott másolata a System Shock 2-ének minden csavarjával és megoldásával egyetemben; ennek ellenére funkcióját jól betölti, sőt a dramaturgiájában filmszerű rendezésével, az önként felgöngyölíthető mellékszálakkal, a főhős személyének bevonásával nem hinném, hogy bárkinek is okot adhat a fintorgásra. Egy alapvetően (szerteágazó, de akkor is) csőlövöldébe nemigen lehet ennél hangsúlyosabb történetet beleszőni a játék interaktív filmmé változtatása nélkül, ez ráadásul bizonyos (minimális) mértékben még variálódik is a játékos döntéseinek hatására, s több befejezéssel rendelkezik.
És előzetese:
S a végére egy szakértőbb recenzió:
Újabb filmelőzetesek
Posted: 2009. augusztus 23., vasárnap by damoqles in Címkék: akció, horror, humor, lista, mozi, sci-fiLeszokom róla, esküszöm, már csak azért is, mert minél több előzetest közlök, annál több későbbi filmkritika megírására kárhoztatom magam... de ezeket még meg kell mutatnom. Ha már elkezdtem, legyen teljes (az sosem lesz, mindig akad felfedeznivaló) a lista.
Dorian Gray
Oscar Wilde 1890-es regénye a gótikus irodalom egyik alapműve. A főszereplő öröklétre, örök fiatalságra - mint kiderül - kárhoztatott hedonista ifjú, akit szépsége miatt hátsó szándékok vezérelte alakok visznek bele a dekadencia egyre mélyebb bugyraiba. Általában nem vagyok híve a kosztümös-finomkodós-élvezethajhász piperkőcös-felszínes pompájú filmeknek, de ezzel kivételt fogok tenni Wilde eredetije miatt.
Pandorum
Hipp-hipp-űrhorror! Teljesen nyilvánvaló, hogy az Alient nálam soha semmi nem fogja letaszítani nyálka és vér borította klausztrofóbiás folyosók fedőlapjaiból savval formára olvasztott trónjáról, de a próbálkozásokat mindig örömmel fogadom - vegyük például a Sunshine-t, amiről kiderült, hogy sokkal nagyobb hírverésre lett volna érdemes (én se tudtam róla semmit, mielőtt láttam), vagy a Dead Space-t, ami ugyan játék, és egy fél eredeti ötlet sincs benne, de olyan prímán ötvözi az Alien, a The Thing, az Event Horizon stb. elemeit, hogy azóta is előkelő helyet foglal el a polcomon. Várjuk ezt is szeretettel.
Cirque Du Freak: The Vampire's Assistant
A híres ifjúsági regénysorozat moziadaptációja. Nem ismerem a könyveket, és őszintén szólva a trailer alapján veszélyesen bugyuta családi komédiának tűnik, de van rá némi esély, hogy amolyan timburtonösen fekete vígjáték lesz, kifigurázva (a Twilightnál is jobban) a manapság a csapból is folyó vámpírmítoszt. Nem várok nagy durranást, viszont odabiggyesztem a listám végére, hátha kellemes csalódásnak bizonyul majd. Előzetes.
A Serious Man
A Coen-fivérek humora túl szikár az én ízlésemnek, sokakkal ellentétben nekem pl. a Fargo vagy a Burn After Reading se váltotta meg a világot és törölte fel velem a padlót röhögőrohamomban, viszont azt elismerem, hogy egész egyedi hangulatú, abszurd karakterekkel teli mozikat gyártanak, amelyekben a történet hiányosságait csak rájuk jellemző stilizáltsággal feledtetik a nézővel. Ez a film sem tűnik hangosan nevetősnek, néhány fanyar félmosolyt viszont talán megér majd.
The Taking of Pelham 123
Travolta durvul, Washington kockul, az óra ketyeg, a túszok egyike-másika időről-időre tetemes mennyiségű agyvelőt veszít, a trailer meg az agyamra megy a görcsös audiovizuális rángatózásával. Ebből ugyanúgy kisülhet egy unalmas B-akciófilm és egy izgalmas dráma is.
További filmelőzetesek
Posted: 2009. augusztus 22., szombat by damoqles in Címkék: akció, horror, lista, mozi, sci-fiButler duplájának bejegyzésével kihúztam magam alól a szőnyeget - most már kénytelen vagyok minden, csak marginálisan érdeklő, vagy eddig elfejtett várós moziról írni néhány sort. Hát íme. (És még mindig nem nevezném kimerítő listának.)
The Fourth Kind
Spielberg Harmadik típusú találkozások mesterművére rálicitiálni akár csak a címben is nem semmi merészségre vall, ugyanakkor persze nem ő találta fel a kifejezést (a 3. típusú találkozás a kapcsolatteremtést jelenti földönkívüli lényekkel - mármint a teoretikus szakirodalomban -, a 4. a kis kopaszok általi elrablást), és ez itt kemény prichothrillernek ígérkezik, bónuszként állítólag valós események alapján. Engem mindig meg lehet venni egy kis ufós ijesztgetéssel (a Jelek fantasztikus film, mondjon bárki bármit), egy elgondolkodtató valóságtartalmú feldogozással, emberek megtébolyodása folyamatának a bemutatásával; talán még Jovovich negatív tartományba konvergáló nem-színészi nem-játéka sem fog zavarni annyira.
Képregényfeldolgozás lesz sarkköri borzongással, nem csak a hidegtől. Hál'isten a trailer nem lő le komolyabb poénokat, így csak körvonalazott fogalmunk lehet a valahol a Lostot, Lovecraft Az őrület hegyeinél kisregényét meg a The Thinget idézni látszó ismeretlen fenyegetés természetét illetően. Kötve hiszem, hogy az utóbbi kettőt meg tudná közelíteni minőségben, de már csak a próbálkozásért is megérdemli, hogy végigüljem. Aztán könnyen lehet, hogy semmi köze nem lesz azokhoz - annál jobb, nagyobb lesz a meglepetés, s talán még valami eredeti ötletet is kapunk a végén.
Na ez igazi bűnös élvezetnek ígérkezik: agyat kikapcsolni igénylő primitív, brutális, mocskos szórakozás, ahol a humor minimum 90%-át az élőholtak különféle kreatív és véresebbnél véresebb módokon való széttrancsírozása fogja adni. Általában nem szeretem az ilyen filmeket, mert se történetük, se karakterrajzuk, se értelmes mondanivalójuk nincs (persze miért ilyenekben keresem ezeket, mi?), a zombi tematika pedig igazán velőig rágott csont lett az utóbbi években... ennek viszont van valami betegesen szórakozott hangulata, ami talán, talán ki fogja emelni a horrorkomédiák sorából. Még ha nem is adok rá neki sok esélyt. Woody Harrelson tipikus bunkó, nagyarcú, nagy beégésekre hivatott cowboyfigurája is feltűnik, meg nagy fegyvereket lóbáló kisgyerekek - legalább nem veszik magukat komolyan.
A címből akárki leszűrheti, hogy itt a röpködő testrészek túlsúlyban lesznek az Oscar-jelölésekkel szemben, ám ez nem feltétlenül rossz pont. Az előzetes alapján egyfajta durvább, jobban koreografált Batman: Kezdődik! kistestvért várok bosszúszomjas, mestere ellen fordult ásznindzsatanonccal, hegyes műfülek nélkül, vérbő akciójelenetekkel. Az egyik forgatókönyvíró Straczynski, aki a képregényektől kezdve a tévésorozatokig rengetegszer bizonyította már remek dramaturgiai érzékét, reméljük hát, hogy a klisésnek ígérkező, finoman szóva nem a színészi játékra épülő felállás ellenére is kerek, jól kigondolt sztorit kapunk a katanavillódzások szüneteiben. [Amúgy katana rulez!]
A Tron talán az első sci-fi volt, amit olyan fiatalon láttam a tévében, hogy teljesen összezavart a bizarr világával, és belém plántálta a sci-fi szeretetét, amikor még azt sem tudtam, mi az. (Pontosabban ez és a Logan futása.) Az már most nyilvánvaló, hogy a látvány jellegében hű marad az eredetihez, abszolút szemet gyönyörködtető lesz, és Olivia Wilde neve a stáblistában sem épp elmarasztaló tényező; ahogy az sem, hogy Disney logó ide vagy oda, már a trailerben elkövetnek egy gyilkosságot, szóval talán nem kell félni, hogy túlságosan gyerekekre szabják a filmet. Nagy kár, hogy csak jövőre suhan-tép-repeszt a vásznakra.
Kick-Ass
Mark Millar képregény-minisorozata egy töketlen kamaszfiúról szól, aki úgy dönt, falmászás meg emberfeletti erő képessége nélkül is szuperhős lesz. Varr is magának egy megfelelően röhejes testresimuló göncöt, és két bottal felfegyverkezve félholtra vereti magát egy sikátorban néhány utcakölyökkel... és persze nem okul belőle semmit. A történet komolytalan szuperhős-szatíra, amelyet még a teljes képregénysorozat megjelenése előtt elkezdtek forgatni, köszönhetően Millar előző adaptációja, a Wanted sikerének. A hőslétet kifigurázó/átértelmező művek nagy divatja dúl mostanság, elfér köztük egy sötét komédia is, csak attól félek, moziország debiljei a Wantedhez hasonlóan ezt is felismerhetetlenné torzítják "feldolgozás" címszóval. Nem mintha az eredeti füzetek olyan zseniálisak volnának, viszont amit a Wanteddel műveltek, az tényleg rohadtul dühítő. Kiszivárgott előzetes.
Iron Man 2
Downey Jr. tovább lubickol a nagy, fémborítású lábon élő milliárdos feltaláló szerepében, közben egy, az előzőnél is veszélyesebb ellenfél (Mickey Rourke) bukkan fel, és világa lassan becsordogál a Marvel univerzum kontinuitásába olyan karakterek feltűnésével, mint Nick Fury (Samuel L. Jackson), War Machine (Don Cheadle) vagy Black Widow (Scarlett Johansson). Érdekes lesz látni, hogyan hozzák össze az egyes szuperhősöket saját filmjeikben, hogy aztán egy Avengers-mozi keretében végre összeálljon a Hulkból, Vasemberből, Hangyaemberből... öö, hagyjuk; ha csak annyit írok, hogy a Föld legnagyobb (Marvel-féle) szuperhőseiből álló csapat, az kevésbé megmosolyogtató. Nekem már az is elég, ha a Vasember 2 eléri az egyeske szintjét és kikerüli az új Hulk (Nortonnak egyébként cameója várható) meg Wolverine filmek számolatlan buktatóját. Lesikamerás kedvcsináló.
Law Abiding Citizen + Gamer Trailerek
Posted: 2009. augusztus 21., péntek by damoqles in Címkék: akció, mozi, sci-fi
Amikor már majdnem úgy tűnt, hogy Leónidaszt elnyeli Hollywood kérlelhetetlensége béna ügynöke hibájából, a formájából kihúsosodás és/vagy valamiféle színészi krízis, jön mindjárt két film is, amelyben ő a főszereplő. A Law Abiding Citizenben önbíráskodni kezd, amiért a forgatókönyvírók a lehető legpofátlanabbul legnagyobb klisét felhasználva kinyírják a családját, és elkezdi gyilkolni az érintetteket, az előzetesből ítélve nem csak clinteastwoodos keménykedéssel, de fűrészes/hannibalos/hetedikes előre tervezéses csapdászbrutalitással is. Korrekt B-filmnek tűnik nem csak fizikai csatákkal. Attila ferde szája mellett Jamie Foxx bőrfejre simuló úszósapkahaja is befigyel. (imdb)
A Gamer egyfajta, a korunkbeli játékfetisizmust a Schwarzenegger-féle Menekülő emberrel összeolvasztó újabb verziója a távolról az Avatart és a Surrogatest is idéző "valaki mást irányítás" koncepciójának. Még bémúvisabbnak ígérkezik, mint a LAC, de néha ilyenre is szüksége van az embernek. Plusz Michael C. Hall a Dexter után itt is feltűnik, hogy terrorizáljon minket boglyafrizurájával. (imdb)
A trailer itt elérhető.
Ez egy ilyen filmlistatoldozgatós nap, úgy tűnik. Bejegyzésünk tárgyáról ezelőtt szintén nem akadt egyetlen valamirevaló kép sem netszerte, s a várakozás csak azért volt elviselhető, mert mindenki tudta, hogy egy horrorklasszikus feldolgozása lesz, és hogy mire lehet majd számítani benne. (Nyilván az előzetest összevágók is ezen a véleményen voltak: VIGYÁZAT, a trailer ennél spoileresebb már nem is lehetne.) Nem valami B-horror lesz azonban, efelől már a szereplők impozáns névjegyzéke is biztosíthat minket: Anthony Hopkins, Benicio Del Toro, Hugo Weavig stb. Kb. a Werewolf: The Forsaken szerepjáték (erről bővebben megintcsak később) megjelenése és megszeretése óta várok egy belevaló vérfarkasos mozira, adja az ég, hogy ne kelljen csalódnom.
szólj hozzá: The Wolfman trailer
James Cameron 1994-ben álmodta meg az Avatart, amit perfekcionizmusa miatt azonnal jegelni is kényszerült, belátva, hogy a filmművészet és -technológia még nem érett meg egy ilyen volumenű látványfilm megvalósítására. Több, mint tíz év ölbe tett kézzel való várakozás után aztán saját kezébe vette az irányítást, és kifejlesztett egy speciális kamerarendszert, amivel az IMAX formátumnál is lélegzetelállítóbb és valószerűbb élményt érhet el, felbérelte a legjobb speciális effektus-szakértőket, lefejezés terhe mellett aláíratott az egész stábbal egy titokban tartási szerződést, és az Avatar lassan megszületett. További infó és hivatalos honlap.
A múltkori filmes kívánságlistámon csak azért nem szerepelt az Avatar, mert egy darab nyavalyás kép nem szivárgott ki róla az évek során, nemhogy videó. A hallgatás most megtört, és a bemutató december 18-i dátuma mellett kaptunk egy kedvcsináló előzetest is belőle. Első látásra nem tűnik annyira "észrevehetetlenül CGI-nak", mint ahogyan beharangozták, és a sztori is az idegenben rekedt, lassan elrabolt szívű, majd új népe oldalán a sajátjai ellen forduló főhős klasszikus meséje egy újabb változatának ígérkezik, DE itt James Cameron íróról/rendezőről/jajmérnemhagytadmegaszakálladatról van szó, egészen biztosan állítható hát, hogy a(z egyébként 3D-re kihegyezett, IMAXokban bilivel együtt árult jegyekkel megtekinthető) látvány mellett a hangulat és a történet is elsőosztályú lesz, sőt dominálni fog. Cameron siker esetén további két folytatás lehetőségét is meglebegtette; reméljük, azokra már nem kell ennyit várni.
Letölthető trailer nagyobb felbontásokban + fanperpatvar a fórumban.
China Miéville: Perdido pályaudvar, végállomás
Posted: 2009. augusztus 20., csütörtök by damoqles in Címkék: 5/5, fantasy, könyv, sci-fi, vélemény(A magyar kiadó honlapja tartalommal és letölthető részlettel.)
A fantasyn belül valami egyedibb egzotikumra vágyók talán már az író úr neve láttán is elkezdik nyalogatni az ujjaikat – ilyen nevet csak az vállal fel, aki büszkén megteheti –, a kettészelt könyvbe belelapozva meg egyenesen a körmüket is lerágják, egyéne válogatja, hogy frusztrációból, izgalomból, a gyönyörűségtől vagy a borzongástól. Ebben akad mindből, személyes tűréshatárok meghatározta arányban.
Miéville valóságos paradicsomát hozta létre a fantasy-kedvelő mindenevőknek Bas-Lag világával, ahol a súlyosan viktoriánus steampunk keveredik a lovecrafti horrorba hajló dark fantasyvel, ahol hanyagul elejtett utalások is képesek elképesztően színes történelmi, föld- és néprajzi háttereket felfesteni az olvasó elméjébe, ahol semmi sem túl bizarr ahhoz, hogy ne létezhessen a szeméttelepi mesterséges intelligenciák és a bogáremberek váladékából formázott szobrok művészeti ága mellett; és mindennek a csodálatos furcsaságnak Új-Crobuzon városa a forrasztótégelye, legalábbis ebben a történetben (ti. emellett másik két regényszörnyeteg is Bas-Lagon játszódik, a második már szintén elérhető magyarul is). Maga a város valószínűleg ugyanolyan teljesértékű szereplő, mint a hús-vér(-növény-rémálom-dimenzióközi protoplazma-rozsdás fém-stb.) karakterek, sőt megeszem a szakállam, ha nem kap több leírást és karaktert a regényben azok összességénél. Néha úgy tűnik, mintha a történet csak azért játszódna úgy, akkor és ott, ahogyan megtörténik, hogy Miéville ránk zúdíthassa a maga bravúros világteremtői magasságából az adott helyszín különcségkavalkádját. Ez nem is okvetlenül baj, hiszen az ilyen minőségű szellemi szteroidot minden valamirevaló könyvbarát legszívesebben intravénásan adagolná magába, csak éppen emiatt csöppet csapongó benyomást kelt a sztorivonal és mintha csorbulna a folyamatosság. Mégsem rónám fel ezt hibának, ugyanis még ha epizódszerűen jönnek és mennek is a csak részben összefüggő történetszálak, valójában mind egymásba kígyóznak. Bár a fő konfliktus csak mélyen a könyvben járva jelentkezik, van olyan fenyegető, sőt epikus, hogy gond nélkül elfogadjuk az addig történtekből logikusan következő válságkatarzisnak. De ha hanyagoljuk is az oldalanként rögtönzött elemzést, a krízis okozói, természete, még az ellene szegülő erők is egyszerűen olyan dögösen észeldobósak, hogy nekem minden csomókeresési kényszeremet semmivé porlasztották, és talán még a néhai Lovecraft porhüvelyéből származó féregdinasztia aktuális tagjai is fordulnak tőlük egyet a járatukban a gyönyörűségtől. Ötleteknek és sablondöntögető merészségnek határozottan nincs híján az író, szerencsénkre azonban nem száll el magától, s a sokaknak nem tetsző barokkos körmondatok, túlrészletező leírások véleményem szerint egyáltalán nem feleslegesek, unalmasak meg pláne nem, főleg, hogy a steampunk hangulat megteremtéséhez bizony szükségesek az efféle szándékosan túlburjánoztatott jelződzsungelek.
Súlyos olvasmányról van szó, amely könnyedén megfekszi az ember gyomrát, de ugyanilyen könnyen fészkelheti be magát az agyába is – ami, csak hogy tisztázzuk, szerintem legalább annyira örvendetes folyamat, mint amilyen ijesztő. Ez nem a húgod lefekvés előtti fantasyje (ha kiderülne, hogy mégis, fogadd gratulációm és őszinte irigykedésem, mondjuk... egy telefonszámért cserébe?), bár megnézném azt az örömtáncot, amit az időutazó Grimm-fivérek vágnának le a felajánlásáért feldolgozásra. Bevallom, a történet bizonyos részein keményen kellett dolgoznom, hogy átlendüljek felettük és be tudjam illeszteni őket a nagy egészbe (leszámítva egy-két túlzón bizarr apróságot, amelyek már a látványos öncélúskodás ellenére okán is meg tudtak venni maguknak), amiatt a bizonyos nagy egész miatt viszont megérte minden ráfordított percemet.
A folytatás, amely igazából nem a történetet, hanem a világot gombolyítja tovább, az Armada címet viseli (eredetiben The Scar), és már ott várja a sorát a polcomon.
5 torzióbomba / 5.
(honlap), (imdb), (Rescue Me - Trailer)
Mindig úgy gondoltam, hogy a tűzoltómeló szar ügy, nem semmi figurák szentelik az életüket elszenesedett bútorok és megpörkölődött emberek hamujának letüdőzésére, és pont. Nem foglalkoztat a téma filmekben, a való életben pedig megrekedtem a csomókötéseknél az általános iskolás önkéntes tűzoltóképezdében. A Rescue Me (anyanyelviül Ments meg!) viszont olyan pozitív kritikákat és élménybeszámolókat fialt mindenféle netes megmondóemberek szájából, hogy végül kővel ütöttem és bepróbáltam a pilot epizódot.
Ments meg, minnyár leszakad az állkapcsom!
Negyvenegynéhány perces nem-országos-tévéadós dramedyről van szó: gyorsváltunk gyomrot összeszorító tragédiáról szókimondó komédiára, közben kiszalad egy-két fuck is a sérült lelkivilágukkal, fegyvertársi kötelékükkel, defektes magánéletükkel és alapvető jófejségükkel együtt rövid úton megkedvelhető tűzoltók szájából. A főszereplőnek annyira betett 9/11, hogy azóta is kormos halottakkal beszélget, ha senki nem látja; házassága romokban, alkoholizmusa visszatérőben, hivatásának démonai csúcsformában. A többi karakter is van annyira félresiklott, hogy személyes sértésnek vegye a felkínált lehetőséget egy pszichiáterrel való diskurzusra, ráadásul nem teljesen poszt-traumatikus stresszről van szó, hiszen továbbra is nap mint nap (a civilekre, akikért felelnek, csak aztán önmagukra) életveszélyes szolgálatot kell teljesíteniük, még ha csak pár pohárnyi pisa feltakarításáról van is szó, példának okáért.
A készítők remekül belőtték a hangulatot, ami nálam dobogós tényező egy szórakoztatóipari terméknél. Melankólikus emberközeli pillanatok, csaknem dokumentarista stílusú tűzoltós akciók és poénkodás közel egyenlő arányban vannak jelen, és valahogy mindhárom működik az adott dózisban, a jelenetkezelés, a zene, a színészi játék miatt ugyanis elhisszük, hogy most éppen komoly esethez autóznak ki, hogy a leendő exfeleséggel lesz még egy kis megmosolyogtatóan kínos galiba a jövőben, hogy Tom nem jókedvből hallucinál elesett bajtársakat stb. Lehetséges, hogy most csak hirtelen felindulásból tetszik ennyire, mert hát nem csak, de főleg tűzoltós sorozat lévén nem volt nehéz túlszárnyalnia padlót verdeső elvárásaimat vele szemben, de a lényeg, hogy túlszárnyalta őket. Jöhet a többi rész. Már eddig is csont nélkül 4 letépve is pofázó haverbúra a szekrényben / 5.