Anomália ez a film: ikonikus keresztútja a főhősnek mint sablonfigurának karaktere minden létező aspektusában, a tanártól az adott közösség tagjáig, holott történetének megoldásait egyáltalán nem saját erőfeszítéseinek köszönheti ("Nem csináltam semmit!", ismételgeti többször is kétségbeesetten... bár nem amiatt kétségbeesetten, hogy valóban nem tett az égvilágon semmit sem, hiába várta az elcsigázott néző, hogy végre leszálljanak a tökei és a sarkára álljon), nagyonis deus ex machina-szaga van a dolgoknak, ami már önmagában is komikus; valamint a nézőt céltalanul bolyongtató, álmosító egy film, mégsem tudom egyöntetűen lehúzni, mert van benne valami, amit, tudom, ha én nem is vagyok képes/türelmes kifejteni a forgatókönyves tompa trükkök hideg zsírrétegének ballasztjából, másnak minden bizonnyal sikerülni fog, talán még nagy örömére is. Az én blogomon, az én amatőr véleményem szerint mindenesetre ez 2 pszichedelikus rock-and-roll-rabbi / 5, egy mirigyváladékcseppel (de komolyan, film, ez erősen pfujj!-kategória volt!) sem több/kevesebb. Ilyen művészieskedésre nem vagyok kifejezetten vevő, sajnálom. Mértékkel.
Fantastic Mr. Fox
Posted: 2010. február 19., péntek by damoqles in Címkék: 3/5, dráma, humor, könyv, mozi, véleményRóka koma karrierje túlburjánzón bimbódzik, mint profi és szó szerinti csirkefogó, a váratlan gyerekáldástól párjában felülkerekedő gondoskodó anyai ösztön azonban letéteti vele az esküt, miszerint többé a közelébe se szagol semmi veszélyes tevékenységnek. Legyen bármekkora hírhedt fenegyerek is, Fox hosszú (róka)évekre rácsavarja a szelepet adrenalinháztartására, és egészen fia tinédzserkoráig újságíróként dokumentálja kerekerdő általános unalmát. Hogy aztán képregénymániás fia csodabogársága (akivel pengeéles kontrasztot villant hirtelen jött unokaöccse tökéletlensége) vagy a környező dombokon pöffeszkedő három zsíros gazda még zsírosabb tulajdonának a csábítása veszi-e rá végül a génjeiben láncait csörgető sunyiság szabadon eresztésére, végső soron mindegy, cselekedeteinek kataklizmikus láncreakciója ugyanis mindenen és mindenkin egyformán végigver.
A történet egyenetlen tempóban ugrál a legkülönbözőbb témákra és hangulatokra, mintha nem volna eléggé összezavaró a puszta tény, hogy Wes Anderson-mozit nézünk... Jó szokás szerint nincsenek egyöntetűen pozitív (vagy negatív), sőt megkockáztatom, még egyöntetűen szerethető szereplők sem, ám épp emiatt lehet hatásos a szélsőségek formálta karakterfejlődés. A csodálatosan abszurd helyzetek, furaságukban életszerű párbeszédek, művi beállítású jelenetek és beszámíthatatlan fordulatok érettebb keretbe foglalják a filmet, mint ami a koncepcióból esetleg leszűrhető; a bugyután, mégis megkapó nyíltsággal hatásvadász jelenetek talán túl unalmasak a fiatalabb korosztálynak, talán túl elvontak a mezei nézőnek, de talán a legideálisabb módját muatatják be egy ilyen különös mese adaptációjának. A felnőtté válástól a házastársi gondokon keresztül a középkorúság kríziséig a közösségben élő ember(/róka) minden létező problémája terítékre kerül, a hatást fokozandó nyakon öntve egyfelől egy kevés játékos meseiséggel, másfelől a való világ olyan mocskos rögeivel is, mint a kitaszítottság és a gyilkosság. Kis Vuk és a harmadnapos borosta, írta Chuck Palahniuk.
Lényegében egész egyszerű, elmésen komolytalannak álcázott feelgood tanmeséről van szó, amelyben minden karakter megkapja a maga válaszát saját személyes bizonytalanságaira. Neki kell készülni agyilag-lelkileg-toleranciában, mert könnyebben nem tetszhet, mind igen. Ám akármilyen szájízzel hagyjuk is ott a stáblistát, legközelebb nézzük meg/újra a The Life Aquatic with Steve Zissout, azzal -- kardoskodom! -- csak jól lehet járni. 3 és egyketted forradalmi megoldás a metróalagút-fúrás nehézségeire / 5.
Előzetes:
Így készült: első, második rész.
[Potyabónusz: Mi lett volna, ha Wes Anderson rendezi a Pókembert?]
Előzetes(-)dózis
Posted: 2010. február 15., hétfő by damoqles in Címkék: akció, dráma, fantasy, humor, lista, mozi, videó, videojátékSzerintem...
'80-as éveket idéző koncepciós -- videojátékos:
Nácihősös -- terminátoranyus:
Képregényes -- kiskölykös:
Ragnarökös -- Terminátor zenéjét pofátlanul koppintós:
Kárörvendős -- gőzkieresztős -- megszállottságot bizonyítós -- legendadöntögetős:
Egyszerűen fantasztikusos:
Diszfunkciós családos -- nagykölykös:
Miszterésmiszisszmisszes:
Karddal keménykedős -- színésznőt arcfestékkel durvábbnak mutatni akarós:
A közönség akaratának behódolt Shyamalanos -- szellentős:
Gyökerekhez visszatérő Pixaros. Pont.
Rocksztáros = hedonizmusos:
ISZONYATOS CGI-os -- porrá rágott csontú témás... ... Valaki állítsa már le Romerót!
Szuperhősséget kifigurázós -- hamisítatlan Woody Harrelsonos:
Aktualitását gyönyörűen lekésett, de ígéretesnek kinézős -- kriminális hajzuhatagos:
Aliens + Predator werkfilmek
Posted: 2010. február 13., szombat by damoqles in Címkék: akció, horror, mozi, sci-fi, videóAlien
Alien 3
Alien Resurrection (értelmesebb videó keresése folyamatban)
Aliens versus Predator
Az AvP: Requiemhez nem találtam, de az úgyis egy broáf kategóriás szemét...
Szerk.#2: Ha már AvP, a P része se maradjon ki.
The Book of Eli
Posted: 2010. február 12., péntek by damoqles in Címkék: 2/5, akció, mozi, sci-fi, thriller, véleményThe Fourth Kind
Posted: 2010. február 11., csütörtök by damoqles in Címkék: 2/5, horror, mozi, sci-fi, véleményBioShock 2 video reviews
Posted: 2010. február 10., szerda by damoqles in Címkék: akció, horror, sci-fi, videó, videojátékSherlock Holmes
Posted: 2010. február 8., hétfő by damoqles in Címkék: 4/5, akció, fantasy, humor, mozi, véleményAki nem ismeri a Team Fortress 2-t és/vagy nem ösmeri Ludas Matyi történetét, magára vessen az valószínűleg nem sok értelmet talál majd az alábbi videóban. Mindenki más biztosan egyetért velem abban, hogy a megvalósítás még az ötletnél is zseniálisabbra sikerült. Kösz NightBagolynak a linkért!