Aliens versus Predator viderohadtjók

Posted: 2010. január 30., szombat by damoqles in Címkék: , , , ,
0


Anyaisten, ez a játék zöldre-lilára fogja náspángolni az összes konkurenciáját hangulat terén. Hirtelen azt sem tudom, a szédítő, s kanyarokban saját elhullámzó csáklyafarkunkkal is bezavaró xenomorf-féle orientációt lesz-e nehezebb megszokni, vagy bátorságot gyűjteni a tengerészgyalogos-kampány elkezdéséhez. A Rebellion végre visszarakja a horrort az FPS zsánerbe, és végre csiszol párat a förtelmes filmek által csonkára csorbított AvP néven.

Eleség:




Trófeagyűjtögető:




Lidércnyomás:



The Road

Posted: 2010. január 27., szerda by damoqles in Címkék: , , , ,
0

(honlap), (imdb)

Viggo Mortensen szikárabb, mint kétheti futás után a rohani pusztán Aragorn korában; és bár még egy éhes szájat vonszol maga után a világégés törmelékein át, és bár messze a tisztázatlan okokból elérni kívánt délkeleti partvidék, és bár az nem okoz neki gondot, hogy naponta ráedzze a kölkét, hogyan vegye szájába a revolver csövét végső megoldás címén, a planéta utolsó kétlábú létformáinak szükségszerű kannibalizmusára nem és nem lehet őt rávenni, pedig a földrengések alapján még a bolygónak is korog a gyomra. A ki nem elégített éhség vezérmotívuma végigvonul a filmen: nem csak a szereplők szenvedését határozza meg, és a rövid ideig tartó jólétük természetét (ti. [spoiler] szó szerint belebotlanak egy konzervkajával kibélelt miniatombunker már vagy tíz éve földdel és gazzal befedett fedelébe), de a néző is nagyjából a stáblistáig várja, hogy valami értelmes, élvezetes dolog süljön ki ebből a könyvadaptációból, a látványosan öncélú, minimalista, szenvelgéses kamaradrámán felül. Mert ez elsősorban bizony könyvadaptáció: a tonnányi kínosan halk és kínszenvedéses arccal előadott, ebből kifolyólag nyilván rém drámainak szánt, ugyanakkor semmiről sem szóló párbeszéd biztosít róla bennünket, hogy mindez olvasva valószínűleg nagyságrendekkel megrendítőbb és emészthetőbb lehet, közben viszont a mozgóképre meredve csak azon tudunk gondolkodni, mégis miért kéne (spoiler) gyászolnunk a totálisan értelmetlen öngyilkosságot elkövető asszonyt (Charlize Theront díjazni kéne -- nem hiszem, hogy három arcizmánál többet megmozdított volna az egész film alatt, kivéve a szülésjelenet agóniáját), miért kéne szurkolnunk a főhősöknek, hogy elérjenek a ki tudja, hová, miért kéne lelket facsaró személyes drámát látnunk a kétszavas beszélgetésekben stb. Díjazom az apa-fiú kapcsolat szélsőségeinek bemutatását, de talán közelebbről kellett volna ismertetniük a karaktereket, hogy karakterek legyenek, ne papírmasé, idegen és hideg statiszták.
A posztapokaliptikus zsánernek van néhány alapvonása. Amelyik film szolgai módon, ötlettelen kizárólagossággal használja fel ezeket, talán bizton nevezhető Mad Max- vagy Fallout-koppintásnak, ellenben attól a filmtől, amely a környezetet puszta díszletként kezeli a dramaturgiai elemek mögött, elvárható volna, hogy karakterei kapcsolatában és/vagy a történetében villantson akkorát, ami méltó kitűzött céljához. A The Road számomra meglehetősen gyenge próbálkozás minden tekintetben, de legnagyobb csigolyára esését az "unalmassággal való feszültségkeltés" kategóriájában produkálja. Mintha a rendezőnek csak a Nem vénnek való vidék filmes eszköztára lebegett volna a szeme előtt egyedüli mintaként. A visszafogott thriller-jelleg működik kortárs környezetben, egy sötét bűnügyi kálvária keretein belül, de egy fiktív, emberevő torzszülöttekkel teli, a szükségesnél több, ráadásul kihasználatlan misztikumtól homályos színtértől többet vártam volna, mint egy egyszerű A-ból B-be jutás történetét (Persze miért nem vetek egy pillantást a címre, mielőtt kritizálok, ugye?), térben-időben elöl-hátul kidolgozatlan fehérséggel. Nem akarom egy műfajra kenni a The Road csiszolatlanságát; egy komolykodós posztapokaliptikus nagyjátékfilm azonban nem attól lesz hangulatos, "mccarthy-i" és/vagy Oscarra jelölhető, hogy semmi posztapokaliptikus-specifikus nem történik benne, sőt semmi izgalmas, félelmetes vagy váratlan. Nem mintha nem lenne benne néhány felkavaró momentum, de ezek szépen elkülönülnek a film többi részétől -- nem befolyásolnak semmit, nem igazán van róluk szó, nem módosítják a főszereplő páros útját. A film végén bemutatott, a legleheletnyibb végecsavart is nélkülöző deus ex machinánál pofátlanabbul esetlegesebbet és ordítóbban oda nem valót pedig még aligha láttam.
Sejtettem előre, hogy nem pattogatott kukorica és popsikóla mellé készítik ezt a mozit, de nem gondoltam volna, hogy azért fog nehezemre esni a végignézése, mert a sajgásig elfáradnak a szemhéjaim a héraklészi el-nem-alvási erőfeszítéseim folytán. Afelől nincs kétségem, hogy a (mellesleg Pulitzer-díjas) regény akár egész zseniális is lehet, legyen bár posztapokaliptikusabb a filmnél vagy sem; ám afelől sincs, hogy léteznek könyvek, melyeket ajánlatosabb nem megfilmesíteni. Ez így kevés volt nekem; az elvárásaim, sajna vagy nem sajna, áttetsző palacsintává lapították a végeredményt. 2 félmérföldnyi mártózás a radioaktív habokban egy fáklyapisztolyért / 5.

Mass Effect rekapituláció

Posted: 2010. január 25., hétfő by damoqles in Címkék: , , , , ,
0

Az első rész történéseinek spoileres, de legfőképp tréfamaki összefoglalása:

Mass Effect 2 Video Review

Posted: 2010. január 23., szombat by damoqles in Címkék: , , ,
0

(honlap)

 
Az első beszámolók szerencsére nem kókasztják le a BioWare űroperás szerepjátékának rajongóit, akik az első rész óta sem tudtak olyan minőségű transzhumanista interaktív mozihoz jutni, ami komoly konkurenciája lehetne ennek a Star Wars Jedijeit, a Star Trek Borgjait, a Babylon 5-öt stb. bizonyos szinten csontvelejük kikaparásáig meglopó, mégis üdvösen egyedi (és a fentieknél nekem jobban ülő) mód ötvöző, antigravitációs felfüggesztésű holdjárókkal és nimfomán kék amazonokkal teli programnak. A Dragon Age-dzsel ellentétben ez a játék nem a cég gyökereihez való klasszikus visszanyúlás, sokkal inkább a konzolgeneráció letisztultságát magáénak tudó popularista ágazat nagykövete, amelynél nehéz eldönteni, hogy ez voltaképp az RPG zsáner elkerülhetetlen evolúciója, avagy tömegigényekre züllesztett csökevényesedése akar-e lenni. Tény, hogy itt a szerepjátékos elemek számszerűsített része kevésbé hangsúlyos, míg a párbeszédek, a figurák közötti kapcsolatok, a történet kulcspontjain kikényszerített drámai döntések gyakorlatilag a játék fő erősségeit jelentik. Nagyívű, felnőtt történet, érdekes karakterek, drasztikus lehetőségek a problémamegoldásra, idegen világok, a világűr végtelen terén kívül magán az időn is átnyúló kozmikus fenyegetés... Most pedig többek között Yvonne Strahovski kompjúterizált mása, rovaremberboly főellenség, a mellékküldetések felpezsdítésére tett ígéret, egy trilógia középső tagjától tradicionálisan elvárható sötét hangulat és pesszimista kicsengés, sebhelyek útján veteránosodó Shepard parancsnok, egy veréb nyakával és egy tízéves kisfiú fejével is durvulni képes motoroscsaj-zsoldos, a végre tököket növesztett béka/halember a Hellboyból, stb.! Nem azt mondom, hogy le az oldschool CRPG-kkel, de amíg a BioWare mindkét stílust egyszerre -- és így -- műveli, részemről etalonnak számítanak a játékiparban.
Amikor elkezdtem a blogolást, még nem is sejtettem, hogy a cikkről cikkre szűkülő, naprakészségem híján alig bűvülő témák többségéről milyen nehéz lesz mások számára is relatíve érthető dolgokat írni a gyilkos határidőkön belül ... Vagyis nem, maradjunk a tárgynál -- szóval úgy terveztem, hogy játékrecenziókat is fogok csinálni, csak aztán kiderült, hogy újabban hamarabb megunok egy játékot, mint amit érdemelne, és a legvártabb dolgoknak is erővel kell nekidurálnom magam (*khm* mint a Dragon Age *khm-khmm*) -- de sebaj, legalább értőbb recenzensek munkáit tehetem közzé:



Szerk.: új:
                               

Hogy ne lehessek megvádolva elfogult egypólusossággal, ni egy kis Mass Effect (1) kifigurázás:


Szerk.#2:
Yahtzee azóta rávetette magát ketteskére is:


[Potyabónusz:]

Avatar

Posted: 2010. január 20., szerda by damoqles in Címkék: , , , ,
0

(honlap), (imdb)

Már abba is beletörik a bicskám, hogy gondolatban megpróbálok összerakni egy olyan épkézláb mondatot erről a mozis hiperfenoménről, ami lehetőleg nem érződik a világ egyik sajtóorgánuma, magánkiritikusa vagy dilettáns bloggere által papírra/harddiszkre vetett vélemény teljeskörű copy-paste lopásának. Mindenki tud a filmről, mindenki látni akarja, és a félelmetes, eleddig cirka másfélmilliárd dolláros globális összbevétel ellenére csak azért nem írom, hogy mindenki látta is már, mert a premier óta még magyarhonban is dugig telt mozitermekben vetítik, melyekben felerészt azt a két és fél órát már tizedszerre végigámuló fanatikusok ülnek, negyedrészt új egyszeri nézők, negyedrészt meg megintcsak potenciálisan újrázó új fanok. Mi lesz itt, ha elévül a 3D varázsa, és a normális nézők is esélyt kapnak a pénztárakhoz tódulni -- azok, akiknek jelenleg nincs kedvük három szökőévvel előre lefoglalni a jegyüket, majd keresztülszemenkönyökölni magukat a kékre festett és nyávogó rajongóktól oxigénhiányos nézőtéren? Megmondom, mi lesz: Avatar-sokológia. James Cameron mazochisztikusan perfekcionista ugyan, de ha egy film több bevételt termel szűk két (egy?) hónap alatt, mint amennyit a NASA ki tud pityeregni magának az állami kasszából, valami hollywoodi fenegyerek úgyis kivásárolja, kirablógyilkolja vagy kiörökli az Avatar licencét az értő atyai kezekből, és onnan már csak fél köpés a na'vi motívumos mosogatószivacsok piacra dobása, meg a szombat reggeli The Half-Cat Half-Human Clone Wars matiné. (Remélem, ez egyelőre még tényleg csak a jövő, és nem a jelen rémképe, nem merek utánanézni.) Cameron beszélt róla, hogy trilógiának tervezi az Avatart; aztán azt is hallottam, hogy azt a történetet szerette volna három filmen keresztül húzni, ami végül az "első" mozi tartalmát képezi. Akárhogy is legyen, a fickó biztos úton halad affelé, hogy az utókor számára már mint Avatar-alkotó, és nem például mint Terminátor-alkotó maradjon fent.
 
Tehát mit írhatnék még? A történettel nem csak azért nem fogok itt foglalkozni, mert ugyebár fennen lebeg spoiler-ellenességem zászlaja, de azért is, mert minimum a Farkasokkal táncoló meg a Pocahontas óta már mindenki ismerheti a lényegét. Ami (")új("), az a Cameron mélytengeri mániáját nem meghazudtoló fantasy környezet, és az Aliens univerzuma hőskorának tetsző sci-fi körítés a maga lépegetőivel, nem-startrekes űrhajóival, krioálmával stb., de főleg a profitcentrikus privát vállalat -- nem mellesleg planetáris nagyhatalomnak kijáró magánszuperhadsereggel rendelkező -- idióta fejesével, akinek intelligenciája valahogy elég volt hozzá, hogy ilyen magasra felküzdje magát a ranglétrán, de kudarcot vall annak felismerésében, hogy csak egy ligetnyi földterületet kéne meghagynia a bennszülötteknek a fajháború elkerülés érdekében, ami körül akár a sárga földig föltúrhatná Pandorát drágalátos... ércei után? Az egész kalamajka okozójának alig szentelnek egyetlen összetett mondatot az egész filmben, így aztán nem is vagyok biztos benne, miért olyan fenemód értékes. Persze metafora, úgyhogy még a Ponyvaregény aktatáskájánál is elhanyagolhatóbb a mibenléte.
Belátom én, hogy a történetet inkább drámainak, epikusnak szánták, s nem a megtámadhatatlan hitelesség volt a fő cél -- valljuk be, ha az első nehézpáncélos telepesek reflexből rabszolgasorba korbácsolták volna az összes na'vit, vagy ha az első komolyabb nézeteltérés után atommal őslevessé olvasztják a bolygó (mely valójában hold) zöld szakállzatát, az meglehetősen unalmas filmet eredményezett volna. Egyrészt azért jó nézni, ahogy a kétméteres na'vi nyilak felnyársalnak és karóba húznak néhány egydimenziósan rosszfiús emberzsoldost, akiknek a dramaturgiailag kötelező áldozatok biztosítása végett már nem jutott hely a pattintottkő-biztos lépegetőkben, másrészt ha az avatár-projektet finanszírozó nagyfőnök elé egy józanabb pillanatában tolják oda a tervezetet jóváhagyásra = nem lesz az egész blaszfém lombikklón génnászból semmi, nem tudnánk elsőkézből rácsodálkozni Pandora csak a na'vik számára elérhető jellegzetességeire, mint amilyen a hüllősolymászat. Velődi űrmese, amilyet elvártunk. Mert ha a na'vik a történet szerint képesek angolul tanulni, és a helyi légkör és gravitáció is viszonylagosan elviselhető a földi létformák számára, igazán nincs nagy szükség istent játszani és gazdatesteket tenyészteni az interakció érdekében, főleg hogy az "emberi na'vikat" kéken és tornyosulón sem fogadják be könnyebben a bennszülöttek, mint rózsaszín törpemajomként. Mi több, ilyen biotechnológiai bravúr ismeretében miért nem rinocérosz-tigris-nagyfehér-tirannoszaurusz-ember keverék, ragadozógénekkel tökéletes katonákká tervezett gyilkológépek szolgálnak a seregben? Vagy ez már a folytatás alapanyaga? Vagy csak túl sok Eclipse Phase-t olvasok?
Na most nem kell leordítani a skalpomat, a fentiek ártatlan szurkálódások csupán. Amióta kiderült, hogy kik-mik Cameron új filmjének főszereplői, feladtam a késztetést, hogy logikát kérjek számon egy alkotói szabadságában sütkérező sci-fin (apropó, több ilyet), s az már csak utólagos örömteli meglepetés, hogy nem kellett olyan mértékben elnyomnom magamban, mint mondjuk egy Star Wars epizód esetében. Cameron piszkosul tudja, mit csinál: a film azon elemeit részletezi kínos maximalizmussal, amelyek fontosak a nézői élmény miatt, az esetleges következetlenségekről meg csak annyit, hogy a Terminátort is mindenki szereti, noha nagyobb kaliberrel lövi lábon magát időutazósdi terén, mint a Vissza a jövőbe trilógia. Tény, hogy az Avatar is egyszerű blockbuster látványfilm happy enddel, beteljesült szerelemmel és nagyszabású csatajelenettel megkoronázott katarzissal, azonban ez nem becsmérlés... legfeljebb Bay és társai hasonszőrű próbálkozásaira nézve.
Pandora ugyan jobban tetszett volna, ha az eredeti elképzelésekhez hűen a kék színtartományban valósítják meg minden fűszálát, de így sincs ok panaszra. Fájdalom, de mezei 2D vásznon láttam a filmet, viszont még így is erőteljes az élmény -- inkább az idegensége, a kreatív egyedisége, mint maga a CGI látvány. Gollamot simán lepipálták, jóllehet a Jurassic Park robothajtotta/feleffektezett dínói még mindig etalonok számomra számítógép-segítette áll-leejtés terén. Ennek ellenére már-már jobban örültem volna a premier napján egy koncepciófestményekkel megtömött vázlatfüzetnek és egy örökös eltiltásnak a filmtől, mint egy IMAX mozi nézőtermének mértani középpontjába szóló egyhetes ingyenjegynek.
Ha az egyszeri néző megkockáztatja, hogy megfosztja magát az enyhe vizuális orgazmusok garmadájától, és pár percre a normális színészekre figyel a környezet, a gépek vagy Ripley párducállkapcsokkal is lapátfogú mosolya helyett, úgy esetleg feltűnhet, hogy a változatosság kedvéért a színészek is jók, különös tekintettel Worthingtonra, aki már csak azért is vállonveregetést érdemel, amilyen titáni önfegyelemmel fojtja el interjúit általában ötven százalékban érthetetlenné tevő ausztrál akcentusát minden egyes amerikai filmjében. Zoe Saldana emberi alakú részvétele csak azért nem hiányzik, mert nem-kompjúteranimált formában valószínűleg nem topless szaladgálna az egész filmben; Ribisi pedig nekem már mindig Phoebe retardált öccse marad, de azért jópont az ütnivaló fapofájáért, amivel a céges pénzembert hozza. Tekintve, hogy a film végén a bányászhadjáratának sérelmezettjei valami olyan valószerűtlen mértékű könyörületességet mutatnak irányába, amely (mindeddig gondosan került SPOILER) még USB-copfjuknál is beszédesebben mutatja nem-emberi mivoltukat, s nem tépik százfelé a testét a na'vi történelem legnagyobb mészárszékében való oszlopos részvételéért, esélyes, hogy vele még találkozunk egyszer. Ha van esze Cameronnak átklattyan, a "second encountert" orbitális pályára állított ágyúkból származó nukleáris bombák jelentik majd, az ékkövek/érc/fosszilis rögök elvégre átvészelik a tűzvihart, höhö.
Személyes véleményem az, hogy az Avatar semmiképpen nem lett az a zseniális remekmű, amit vártam Camerontól ennyi stagnálással/tervezgetéssel töltött év után. (Az majd maximum az Aliens 6 lesz, Ridley Scott briliáns ötöse után két évvel!) Nem, "csak" egy olyan sci-fi lett, ami nem hoz szégyent alkotójára, és nem okoz csalódást senkinek, aki helyén tudja kezelni Cameron filmművészetét: a fickó nem művészfilmes, ő is szórakoztató mozit gyárt, csak éppen a többi effektgyáros mellett ő inkább tűnik művészfilmesnek. Ez nem az ő hibája -- ez mindenki másé. Hogy az Avatar lett/lesz-e az "új Star Wars", egyelőre nehéz megmondani (nekem főleg, mert a SW nem épp a szívem csücske), most csak annyi a biztos, hogy jobban bejött nem csak a SW-nál, de az utóbbi évek minden látványsci-fijénél is. (Kivéve a District 9-et, ami biztosan megsínyli majd az Avatar közönségsikerét a díjkiosztókon, de hát azok meg kit érdekelnek?)

Összegezve, annyira nem trafált az elevenembe, hogy még egyszer beüljek rá, de egy Director's Cut DVD-t meg egy nyavalyás concept art füzetet megérdemel majd. Illetve 4 kisujjtöbbletet / 5.

Alien- és Predator-féle kivégzések

Posted: 2010. január 18., hétfő by damoqles in Címkék: , , ,
0

Ha ez sem csinál kedvet neked a játékhoz, mi nem leszünk jóban. Úgy sugárzik a hangulat az új AvP trailerből (is), hogy mindjárt kinő a harmadik karom.

Előzetesen poéngyilkos / előzékenyen kedvcsináló videók

Posted: 2010. január 9., szombat by damoqles in Címkék: , , , , , ,
0

Potter kálváriája a mozivásznon annál unalmasabb, minél hosszabb lére eresztik a készítők. Értem én, hogy a vége felé a könyvek is potenciális gyilkos eszközökké váltak súlyuk miatt, de mire föl ez a magyarázat, ha a forgatókönyvekből -- noha érthető okból -- hiányzik az a sok apróság, ami élővé és emberközelivé tette a varázslóvilágot, néhány plusz elsőcsókos, erőltetetten kamaradrámás jelenetért cserébe, vagy pár perc jutalomjátékért a CGI-részleg srácainak a produkciós stúdió második emeletéről? Mindez fokozódni látszik az utolsó résznél, melyet a zöldhasúfíliában fülig érő vigyorral szenvedő készítők nem átallanak két epizódra szelve moziba küldeni. Ennek fényében talán nem meglepő, miért látszik a trailer legfeszültebb pillanatának, amikor Harry, Ron és Hermione pálcát markolászva kergetőcskéznek a fák között... de mindenképp lesújtó.



Travolta megtáltosodott, vagy csak megkésve vágyik kiegyensúlyozni a daginői szerepétől mínuszba csappant tesztoszteron-szintjét -- akárhogy is van, parádésan elszállt filmet várhatunk a Taken iskolájából, ami régi és jó hírű iskola.



Ha már a röhejesség határát súroló over-the-top akciókról van szó: az új Szupercsapat mozinak már az ötlete is garantált félórás röhögésgerjesztő poénbomba bármilyen házibuliba. Nem tudom, mi lesz itt Mr. T nélkül (aki manapság rászokott a WoW-ra rászorult a Blizzard pénzére), hacsak nem egy aranygyűrűktől cuppogós jobbegyenes a díszpremieren. Ez olyan valószerűtlen film, hogy egyszerűen muszáj lesz megnézni. Továbbá jópont a majdnem-orbital drop-tankos jelenetért.



R.I.P. Brittany Murphy.



Roman Polanski új filmjéből még csak németre átszinkronizált verziója létezik a teljes előzetesnek (ne kérdezzétek, miért), eredeti nyelven csak a teaser elérhető. Rejtély, hogyan tudta megrendezni, hiszen letartóztatási parancs van érvényben ellene minimum az USA-ban, ezért leginkább Svájcban él. Ez is szép díszpremier lesz.

Vigyorognivaló-ajánló

Posted: 2010. január 5., kedd by damoqles in Címkék: , , , ,
0

Úh, de rég volt már... A nagy karácsonyi lazulásban sorvadásnak indult az írói vénám, és a sok bejglitől annyira megdagadt a mindenkori múzsám, hogy nem fért a fejembe. Paradox módon az olvasással, filmnézéssel és netexpedícióimmal is felhagytam, pedig mások ilyenkor élik ki hobbijaikat. Találtam ugyan egy új hobbit, de erről később. Most, hogy ne kelljen mán hirtelen túl sokat írnom, ajánlanék három webes arcot, akik egyrészt inspirációként szolgálnak számomra, már ha szabad ilyet írnom, de főleg pillanatnyi irigységi sárgaságaim forrásaiul -- nem csak mert olyan kreatívak, hanem mert ebből is élnek meg.


A cinemassacre.com James Rolfe honlapja, aki elsősorban Angry Video Game Nerdként lehet ismerős, de vannak filmrecenziói is, és nagy szörny- és horrorbuzi hírében áll. További ismertetőjelei a nyelvújító és állandó jellegű káromkodás és áldühöngés, ha régi (és szar) videojátékokról van szó, illetve cseppet túlcsorduló szentimentalizmus, ha saját, sokéves filmes/klipes zsengéinek a bemutatásáról. Legalább az AVGN -- azóta sokszor másolt, egy esetben vonásról vonásra -- figurájáért jár neki legalább egy méretes pirospont nálam.


Annak a Szemüveges Srácnak a weboldala elsőre befogadhatatlan mennyiségű videoblogger geeket tömörít, elsőre, de negyedikre is átláthatatlanul rendszerezve, ezért most csak címszereplőnkre koncentrálnék, ő a fő attrakció. Doug Walkernek is több maskarája van, de a legsikerültebb mindenképp a Nostalgia Critic, aki verbális láncfűrésszel esik neki a mozi- és tévévilág legjóérzésbomlasztóbb abominációinak, melyek súlyosságuk szerint hol az őrületbe kergetik őt, hol menekülésre késztetik. Ritka szórakoztató videói vannak, nem is emelnék ki egyet sem a közel százhúszból, nyilván mindenkinek azok lesznek a legérdekesebbek, amelyek témájához már volt szerencsétlensége  a képernyőn vagy a nagyvásznon. NC-t már említettem a blogon, de nem lehet eléggé kihangsúlyozni, mennyire tisztelem azt a mazochista igyekezetét, amivel hétről hétre újabb ~húszperces, sziporkázó anyagot állít elő (általában a fivérével együtt megírva) valamilyen nézhetetlen szörnyűségről, úgy, hogy szinte már meghozza az ember kedvét az adot film megnézésére. Szinte, csak szinte, de mégiscsak szinte. Itt látható kb. a teljes filmográfiája. Az 5 másodperces filmek például klafák, az Ask That Guy viszont az ígéretes kezdés óta mintha túlontúl elsodródott volna az erőltetett perverzség irányába; stb.


Az Escapist gyöngyszeme, és bizonyos szempontból a felhozott triumvirátus legjogosabb trónkövetelője  a Zero Punctuation-ös Yahtzee, az ausztrál beszélőgép. Kortárs videojátékokat veséz ki minimalista, rövid, pörgős rajzolt/montázsolt videókkal, melyeket úgy teletöm tartalommal, poénnal és elgondolkodtató megfigyeléssel, hogy szerintem néha már-már hosszabb forgatókönyvből dolgozik, mint a fentiek. Kreativitása, az utalásokra és morbid képiségre építő humora, s nem utolsósorban játékipari hozzáértése is egész egyszerűen zseniális anyagokra ad neki lehetőséget, és ő még véletlenül se fogja vissza magát. Hál'isten.